48 Frame AC Blower Motor - 3/4HP 230V 50HZ 1100RPM/4SPD-AK39PGD103S Replacement Motor
Product Details:
Place of Origin: Changzhou, China
Brand Name: trusTec
Certification: CE、UL529388
Model Number: YDK-550-4B60-KSD
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 200 pcs
Price: Negotiable (FOB/CNF/CIF)
Packaging Details: Standard carton packing, foam board inside for protection.
Delivery Time: 15 days fresh products after order confirmation.
Payment Terms: T/T, L/C
Supply Ability: 100,000 pcs per month
Contact Now
Detailed Product Description
Product: AC Blower Motor Frame: 48 Frame
Replacement Motor: AK39PGD103S Supply Voltage: 230
Motor Type: Permanent Split Capacitor Supply Frequency: 50Hz
Enclosure Type: OAO(Open Air Over) Current: 5.4A
Thermal Overload: Equipped With An Automatic Thermal Overload Output HP: 550W 3/4HP
Phase: Single Phase Speed: 1100RPM/4SPD
Shaft Flat: One Flat Capacitor: 15μF/370V
Mounting Orientation: All Angle Pole: 6P
Insulation Class: Class B Shaft Diameter: 0.5"/12.7mm
Bearings: Ball Bearing PF: 0.99
Rotation: CW/CCW Max. Ambient Temperature: 40℃/104℉
Lead Length: 760mm/29.92" Motor Shell Length: 135mm/5.31"
Shaft Length: 140mm/5.51" Flat Length: 101.6mm/4.00"
Screw Length: 25.5mm/ 1.00" Mounting Hole Spacing: 132mm/5.20"
Highlight:
3/4HP 230V 4-Speed Blower Motor
1100RPM 48 Frame Replacement Motor
230V 50Hz AC Fan Motor