42Frame Condenser Fan Motor - 1/5HP 208-230V 60HZ 1075RPM-YFK-150-6 Replacement Motor
Product Details:
Place of Origin: Changzhou, China
Brand Name: trusTec
Certification: CE、UL529388
Model Number: YDK-150-6A54(YFK-150-6)-CJK
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 200 pcs
Price: Negotiable (FOB/CNF/CIF)
Packaging Details: Standard carton packing, foam board inside for protection.
Delivery Time: 15 days fresh products after order confirmation.
Payment Terms: T/T, L/C
Supply Ability: 100,000 pcs per month
Contact Now
Detailed Product Description
Product: Condenser Fan Motor Frame: 42 Frame
Motor Type: Permanent Split Capacitor Replacement Motor: YFK-150-6
Enclosure Type: TEAO(Totally Enclosed Air Over) Supply Voltage: 208-230V
Thermal Overload: Equipped With An Automatic Thermal Overload Supply Frequency: 60Hz
Phase: Single Phase Current: 1.4A
Shaft Flat: One Flat Output HP: 150W 1/5HP
Mounting Orientation: All Angle Speed: 1075RPM
Bearings: Ball Bearing Capacitor: 5μF/370V
Insulation Class: Class B Max. Ambient Temperature: 40℃/104℉
Rotation: Reversible Pole: 6P
PF: 0.96 Shaft Diameter: 12.7mm/0.5"
Shaft Length: 47.5mm/1.87" Flat Length: 37.5mm/1.48"
Motor Shell Length: 107mm/4.21" Mounting Hole Spacing: 115mm/4.53"
Lead Length: 1000mm/39.37" Screw Length: 11mm/0.43"