Condenser Fan Motor - 1/15HP 220V 60HZ 1550RPM/3SPD
Place of Origin:Jiangsu, China
Brand Name:trusTec
Model Number:YDK-50-4A60-KPM
Minimum Order Quantity:200
Price:$13.39-14.49
Tags:
Product Details
Highlight:
50W AC Indoor Fan Motor
,1550RPM/3SPD Air Conditioner Fan Motor
,220V HVAC Fan Motor
AC Voltage:
220V
Rated Power:
50W
Rated Speed:
1550RPM/3SPD
Frame Size:
95mm
Motor Type:
Permanent Split Capacitor
Enclosure Type:
TEAO (Totally Enclosed Air Over)
Phase:
Single Phase
Shaft Diameter:
1/2" / 12.7mm
Shaft Flat Length:
0.82" / 21mm
Motor Shell Length:
9.96" / 253mm
Lead Length:
17.71" / 450mm
Rotation Direction:
CCWSE
Supply Frequency:
60Hz
Current:
0.4A
Pole:
4P
Product Description
AC Indoor Fan Motor for Air Conditioner - 50W 1550RPM/3SPD 220V 60HZ
Features and Specifications
| Product | Indoor Fan Motor |
|---|---|
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Enclosure Type | TEAO (Totally Enclosed Air Over) |
| Thermal Overload | Equipped With An Automatic Thermal Overload |
| Phase | Single Phase |
| Shaft Flats | One Flat |
| Mounting Orientation | All Angle |
| Bearings | Ball Bearing |
| Mounting | Stud Mounting All Angel |
| Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ |
| Frame | 95mm |
| Supply Voltage | 220V |
| Supply Frequency | 60Hz |
| Current | 0.4A |
| Output HP | 50W |
| Rated Speed | 1550RPM/3SPD |
| Pole | 4P |
| IP | 42 |
| Capacitor | 2uF/450V |
| Insulation Class | Class B |
| Shaft Diameter | 1/2" / 12.7mm |
| Flat Length | 0.82" /21mm |
| Motor Shell Length | 9.96" / 253mm |
| Lead Length | 17.71" / 450mm |
| Rotation | CCWSE |
Key Features
- High-performance motor designed for air conditioning systems
- Totally enclosed construction for protection against environmental factors
- Thermal overload protection for enhanced safety and durability
- Versatile mounting options for flexible installation
- Ball bearing design ensures smooth operation and long service life
Product Summary
AC Indoor Fan Motor for Air Conditioner - 50W 1550RPM/3SPD 220V 60HZ Features and Specifications Product Indoor Fan Motor Motor Type Permanent Split Capacitor Enclosure Type TEAO (Totally Enclosed Air Over) Thermal Overload Equipped With An Automatic Thermal Overload Phase Single Phase Shaft Flats ...
Related Products
Contact Us
You Can Contact Us At Anytime