42 Frame Fan Coil Unit Motor - 90W 220-240V 50Hz 1330RPM/4SPD
Place of Origin:Jiangsu, China
Brand Name:trusTec
Model Number:YSK-90-4A2-SGR
Minimum Order Quantity:200
Price:$14.70-15.50
Tags:
Product Details
Highlight:
123mm Frame Fan Coil Unit Motor
,570mm Shaft Length AC Motor
,12.7mm Shaft Diameter Air Conditioner Fan Motor
AC Voltage:
220-240V
Rated Power:
90W
Rated Speed:
1330RPM/4SPD
Frame Size:
42 Frame
Motor Type:
Permanent Split Capacitor
Enclosure Type:
TEAO
Phase:
Single Phase
Shaft Diameter:
12.7mm
Shaft Length:
570mm
Motor Shell Length:
94mm
Supply Frequency:
50Hz
Current:
0.72A
Pole:
4P
IP Rating:
42
Capacitor:
5uF/450V
Product Description
Fan Coil Unit AC Motor for Air Conditioner - 90W 1330RPM/4SPD 220-240V 50HZ
Features and Specifications
| Product | Fan Coil Unit Motor |
|---|---|
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Enclosure Type | TEAO (Totally Enclosed Air Over) |
| Thermal Overload | Equipped With An Automatic Thermal Overload |
| Phase | Single Phase |
| Shaft Flats | One Flat |
| Mounting Orientation | All Angle |
| Bearings | Ball Bearing |
| Mounting | Stud Mounting All Angel |
| Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ |
| Frame | 123mm |
| Supply Voltage | 220-240V |
| Supply Frequency | 50Hz |
| Current | 0.72A |
| Output HP | 90W |
| Rated Speed | 1330RPM/4SPD |
| Pole | 4P |
| IP | 42 |
| Capacitor | 5uF/450V |
| Insulation Class | Class B |
| Rotation | CW-LE |
| Shaft Length | 22.4" / 570mm |
| Shaft Diameter | 0.5" / 12.7mm |
| Motor Shell Length | 3.7" / 94mm |
| Lead Length | 51.18" / 1300mm |
Key Features
- Permanent Split Capacitor motor design for reliable operation
- Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure for protection
- Automatic thermal overload protection for enhanced safety
- All-angle mounting capability for flexible installation
- Ball bearing construction for smooth operation
- Designed for fan coil unit applications in air conditioning systems
Product Summary
Fan Coil Unit AC Motor for Air Conditioner - 90W 1330RPM/4SPD 220-240V 50HZ Features and Specifications Product Fan Coil Unit Motor Motor Type Permanent Split Capacitor Enclosure Type TEAO (Totally Enclosed Air Over) Thermal Overload Equipped With An Automatic Thermal Overload Phase Single Phase ...
Related Products
Contact Us
You Can Contact Us At Anytime