Condenser Fan Motor - 39W 220V 60Hz 1550RPM
Place of Origin:Jiangsu, China
Brand Name:trusTec
Model Number:YDK-39-4A60-KPM
Minimum Order Quantity:200
Price:$15.68-16.85
Tags:
Product Details
Highlight:
39W Indoor Fan Motor
,1550RPM Air Conditioner Fan Motor
,220V HVAC Fan Motor
AC Voltage:
220V
Rated Power:
39W
Rated Speed:
1550RPM
Frame Size:
95mm
Motor Type:
Permanent Split Capacitor
Enclosure Type:
TEAO
Phase:
Single Phase
Shaft Flats:
One Flat
Mounting Orientation:
All Angle
Bearings Type:
Ball Bearing
Max Temperature:
40℃/104℉
Supply Frequency:
60Hz
Current:
0.33A
Pole:
4P
Insulation Class:
Class B
Product Description
39W Indoor Fan Motor for Air Conditioner 1550RPM 220V 60HZ Single Phase
Features and Specifications
| Product | Indoor Fan Motor |
|---|---|
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Enclosure Type | TEAO (Totally Enclosed Air Over) |
| Thermal Overload | Equipped With An Automatic Thermal Overload |
| Phase | Single Phase |
| Shaft Flats | One Flat |
| Mounting Orientation | All Angle |
| Bearings | Ball Bearing |
| Mounting | Stud Mounting All Angel |
| Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ |
| Frame | 95mm |
| Supply Voltage | 220V |
| Supply Frequency | 60Hz |
| Current | 0.33A |
| Output HP | 39W |
| Rated Speed | 1550RPM |
| Pole | 4P |
| IP | 42 |
| Capacitor | 2.5uF/450V |
| Insulation Class | Class B |
| Rotation | CWSE |
Product Summary
39W Indoor Fan Motor for Air Conditioner 1550RPM 220V 60HZ Single Phase Features and Specifications Product Indoor Fan Motor Motor Type Permanent Split Capacitor Enclosure Type TEAO (Totally Enclosed Air Over) Thermal Overload Equipped With An Automatic Thermal Overload Phase Single Phase Shaft ...
Related Products
Contact Us
You Can Contact Us At Anytime