Condenser Fan Motor - 130/160W 208/230V 60Hz 1075RPM
Place of Origin:Jiangsu, China
Brand Name:trusTec
Model Number:YDK-130-6A60-CJK
Minimum Order Quantity:200
Price:$20.20-21.60
Tags:
Product Details
Highlight:
95mm Frame AC Outdoor Fan Motor
,24 Months Warranty Air Conditioner Fan Motor
,1/2" Shaft Diameter HVAC Fan Motor
AC Voltage:
208/230V
Rated Power:
130/160W
Rated Speed:
1075RPM
Frame Size:
95mm
Motor Type:
Permanent Split Capacitor
Enclosure Type:
TEAO (Totally Enclosed Air Over)
Phase:
Single Phase
Shaft Diameter:
1/2" / 12.7mm
Shaft Length:
2.24" / 57mm
Flat Length:
1.57" /40mm
Motor Shell Length:
3.58" / 91mm
Lead Length:
43.3" / 1100mm
Supply Frequency:
60Hz
Current:
1.11/1.24A
Insulation Class:
Class B
Product Description
AC Outdoor Fan Motor for Air Conditioner - 130/160W 1075RPM 208/230V 60Hz
Features and Specifications
| Product | Outdoor Fan Motor |
|---|---|
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Enclosure Type | TEAO (Totally Enclosed Air Over) |
| Thermal Overload | Equipped With An Automatic Thermal Overload |
| Phase | Single Phase |
| Shaft Flats | One Flat |
| Mounting Orientation | All Angle |
| Bearings | Ball Bearing |
| Mounting | Stud Mounting All Angel |
| Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ |
| Frame | 95mm |
| Supply Voltage | 208/230V |
| Supply Frequency | 60Hz |
| Current | 1.11/1.24A |
| Output HP | 130/160W |
| Rated Speed | 1075RPM |
| Pole | 6P |
| IP | 42 |
| Capacitor | 5uF/370V |
| Insulation Class | Class B |
| Shaft Diameter | 1/2" / 12.7mm |
| Shaft Length | 2.24" / 57mm |
| Flat Length | 1.57" /40mm |
| Motor Shell Length | 3.58" / 91mm |
| Lead Length | 43.3" / 1100mm |
| Rotation | CCW-SE |
Product Summary
AC Outdoor Fan Motor for Air Conditioner - 130/160W 1075RPM 208/230V 60Hz Features and Specifications Product Outdoor Fan Motor Motor Type Permanent Split Capacitor Enclosure Type TEAO (Totally Enclosed Air Over) Thermal Overload Equipped With An Automatic Thermal Overload Phase Single Phase Shaft ...
Related Products
Contact Us
You Can Contact Us At Anytime